Strona główna » Jak wspierać osoby niepełnosprawne w ich samodzielnym życiu?

Jak wspierać osoby niepełnosprawne w ich samodzielnym życiu?

Jakie są przyczyny niepełnosprawności?

Niepełnosprawność nie jest stanem, z którym człowiek się rodzi, ale raczej stanem, który rozwija się w wyniku urazu lub choroby. Osoby, które stały się niepełnosprawne, mają zazwyczaj szansę na odzyskanie sprawności, jeśli zostaną odpowiednio wcześnie zdiagnozowane i poddane leczeniu. W większości przypadków przyczyny niepełnosprawności nie da się zmienić. Mimo to istnieją sposoby zapobiegania i leczenia.

Ogólnie rzecz biorąc, wyróżnia się trzy główne przyczyny niepełnosprawności:

• Choroby neurologiczne: Są to schorzenia, które wpływają na pracę mózgu. Należą do nich wstrząsy mózgu, udary, epilepsja, choroba Parkinsona, dystonia, choroba Huntingtona i choroba Alzheimera.
  • Schorzenia ortopedyczne: Problemy ze stawami, takie jak zapalenie stawów, zapalenie ścięgien oraz skręcenia i nadwyrężenia, to problemy ortopedyczne.
  • Schorzenia medyczne: Są to schorzenia, które wpływają na narządy i tkanki organizmu.

Jakie są objawy niepełnosprawności?

Osoby niepełnosprawne często mają trudności z wykonywaniem codziennych czynności z powodu ograniczeń wynikających z ich niepełnosprawności. Może to mieć wpływ na sposób chodzenia, mówienia, jedzenia czy noszenia butów. Każda z tych czynności może być sygnałem, że osoba niepełnosprawna ma trudności.

Osoba niepełnosprawna może nie chcieć rozmawiać o swojej niepełnosprawności lub może próbować ukryć wszelkie objawy, jakie u niej występują. Czasami zwykła rozmowa może pomóc osobie, która czuje się bardziej komfortowo, mówiąc o swojej niepełnosprawności.

Niektóre z typowych objawów niepełnosprawności to:

• Trudności z chodzeniem, wchodzeniem po schodach lub wsiadaniem i wysiadaniem z samochodu.
  • Trudności z rozumieniem słów mówionych lub pisanych.
  • Trudności z połykaniem pokarmów.
  • Trudności z oddychaniem.
  • Trudności z rozumieniem gestów.
  • Trudności z rozumieniem lub używaniem typowych urządzeń gospodarstwa domowego.
  • Trudności z ubieraniem się lub kąpielą.
  • Trudności w kontrolowaniu funkcji organizmu.
  • Trudności z koncentracją.

Jakie są rodzaje niepełnosprawności?

Osoby niepełnosprawne mogą mieć wiele różnych rodzajów niepełnosprawności. Niektóre z najbardziej powszechnych rodzajów niepełnosprawności to:

• Niepełnosprawność wzrokowa – ślepota, słabe widzenie, zwyrodnienie plamki żółtej i urazy oczu.
  • Niepełnosprawność słuchowa – utrata słuchu, szumy uszne, infekcje uszu.
  • Niepełnosprawność ruchowa – paraliż, spastyczność i zaburzenia ruchu.
  • Niepełnosprawność poznawcza – opóźnienia rozwojowe, trudności w nauce i choroba Alzheimera.
  • Niepełnosprawność neurokognitywna – wstrząsy mózgu, udary i urazy mózgu.